A KAZINCZY FERENC RTKKZVETTÕ S KPESSGFEJLESZTÕ LTALNOS ISKOLA HZIRENDJE
I.
Ktelessgeink
- Iskolnk minden tanuljnak ktelessge az iskolai munkban a legjobb tudst nyjtani.
- Mindnyjunknak gyelni kell arra, hogy termnk s az iskola plete tiszta maradjon
- A tanul ltal szndkosan okozott kr fegyelmi vtsg, a tanul szlei ktelesek ezt megtrteni. A mennyiben a krokozkat nem tudjuk azonostani, az osztlynak kell az anyagi felelõssget vllalni. Ha valaki szleli, hogy trsa krt okozott, de igyekszik õt fedezni, a felelõssg õt is terheli a trtntekrt.
- A balesetvdelmi s tûzrendszeti elõrsokat mindenkinek ktelessge betartani. Amennyiben balesetet szlel valaki, azt azonnal jelentenie kell a legkzelebbi tanrnak.
- A Tjkoztatt minden tanulnak minden rra magval kell vinnie, az iskolai bejegyzseket a szlõvel, a szlõi bejegyzseket az osztlyfõnkkel, vagy azzal a tanrral, akinek a bejegyzs szl, msnapra al kell ratni.
- Mindenkinek ktelessge gondoskodni arrl, hogy az rkra hinytalan felszerelssel rkezzen. Ezt a szorgalom rtkelsnl figyelembe kell venni. Jelzõcsengetskor a tanteremben, vagy a szaktantermek elõtt fegyelmezetten kell vrni az rakezdst.
- . nneplyeken, tantrgyi - s ptvizsgkon ktelezõ az alkalomhoz illõ nnepi viselet: fehr blz vagy ing, stt nadrg, vagy szoknya. (Lnyoknak elfogadott a stt nadrg)
II.
Jogaink
- A tanulnak jogban ll:
rszt venni az osztly s az iskola letnek alaktsban; rszt venni az iskolagyûlsen, a diktancs lsn s a szlõkn keresztl a fogadrkon s a szlõi rtekezleten.
- A tanulk vlaszthatnak s vlaszthatk az osztly s az iskolai nkormnyzat valamennyi posztjra, tanulmnyi eredmnytõl fggetlenl.
- A tanulk javaslatot tehetnek a magatarts s szorgalom osztly-zatokra. Az osztly szavazata beleszmt a jegyek kialaktsba.
Az iskolagyûls nem csak havonta hvhat ssze, hanem minden fontos esetben. A rendkvli iskolagyûlst a Diktancs, vagy az igazgat hvhatja ssze.
III.
Az iskola mindennapos szablyai
- A tanulnak legksõbb az elsõ rja elõtt 15 perccel az iskolban kell lennie.
- Az iskolt a tanulk tantsi idõben csak a szlõ rsos s szbeli tanri engedllyel hagyhatjk el.
- A sznetek rendje: A tanulk a sznetben az iskola kertsn bell tartzkodnak. /kivtel: sportplyk, tûzoltudvar / A jelzõcsengetskor elindulnak az osztlyterembe.
- A hetesek feladata a tantermek szellõztetse, a tbla letrlse, krta beszerzse, a tanulk szmbavtele, a tanteremben levõ nvnyek ntzse, a tanterem bezrsa, amikor az osztly elhagyja a teremt. (A tanterem bezrst az osztlykzssg dntse alapjn kulcsfelelõsre bzhatja. Ez esetben a felelõs ktelessge errõl gondoskodni.) Amennyiben az ra kezdettõl szmtott 5 percen bell nem rkezik meg az rt tart tanr, a hetes ktelessge, hogy az irodban ezt jelentse. A tants vgn az osztly elhagysa elõtt a hetes felteteti a szkeket, sszeszedeti a szemetet. Ezt az utols rt tart tanr ellenõrzi.
- A balesetek megelõzse rdekben testnevels s technika rkon kszerek, karrk viselse tilos!
- Hinyzs elsõ napjn a szlõ telefonon rtesti az iskolt a hinyzs okrl. A mulasztst az iskolba rkezs utn legksõbb 2 nappal igazolni kell. Ellenkezõ esetben a hinyzs igazolatlannak minõsl. Flvente 3 napot igazolhat a szlõ, a tbbi hinyzsrl csak orvosi igazolst fogad el az iskola. Indokolt esetben, elõzetes megbeszls alapjn az igazgat adhat engedlyt a 3 napot tlhalad, szlõ ltal igazolt hinyzsra. Ezt elõre kell megbeszlni, vagy rsban engedlyt krni. A szorgalmi idõszaknak rsze a tanvnyit s tanvzr nneply, valamint a ballags. 10 igazolatlan ra esetn az iskolavezets kteles bejelentst tenni a Polgrmesteri Hivatal jegyzõjnek.
- Az iskolba mobiltelefont, valamint olyan trgyakat, jtkokat, amelyek msok testi psgt veszlyeztetik, behozni nem szabad. (pl. petrda, yo-yo, lzer, stb.). A rggumizs szintn nem iskolba val.
- A tanulshoz nem szksges rtkes trgyakat, jtkokat az iskolba behozni nem ajnlott, ezekrt a trgyakrt az iskola
- Az osztlykzssg az osztly gyeiben nllan dnthet. Az osztlyok dntse a jogszablyokat nem srtheti. Az osztlyok jogosultak valamennyi iskolai gyben javaslattal lni.
- A tanulk az iskoltl szocilis kedvezmnyeket krhetnek, /trtscskkents, tbori hozzjruls, stb./. Mindenki rdeklõdsi krnek megfelelõen tanrkon kvli szakkrk (dikkrk), rendezvnyek, tborok kzl vlaszthat, ezek megszervezst kezdemnyezheti, a foglalkozsokon rszt vehet. Tanul a programokbl csak a Diktancs egyeztetsvel zrhat ki.
- Az iskolai knyvtrat mindenki hasznlhatja, ott knyveket, stb. klcsnzhet s helyben olvashat a knyvtr szablyainak betartsval. Az iskolai sportplykat s sportfelszerelseket a testnevelõ tanrok engedlyvel s felgyeletvel lehet hasznlni. Napkzisek a napkzis tanrok engedlyvel hasznlhatjk az udvaron levõ plykat (a salakplyt nem).
- A tanulk segtsget kaphatnak tanulmnyi munkjukhoz a korrepetlsokon, alss s felsõs napkziben s a tanulszobn.
- A tanulknak joguk van az osztlynaplba bekerlõ rdem-jegyekrõl, bejegyzsekrõl (pl. kss, stb.) folyamatosan rteslni.
- Tmazr dolgozatokat a tanroknak 1 httel a megrs elõtt be kell jelenteni. A megrstl szmtott 2 hten bell ki nem javtott dolgozatok jegyeit a tanr nem rhatja be a naplba, csak a dik kifejezett krsre.
- Szeptemberben a tanul jogosult megtudni a tantrgyi minimum kvetelmnyeit s hogy a tanvben hny nagydolgozat vrhat.
- Igazolt hinyzs esetn a tanul az elsõ szmonkrs elõtt 2 napot kaphat a beptlsra. Htvgre, sznetre a hzi feladatok mennyisge ne haladja meg az egyik rrl a msikra feladott mennyisget, hiszen a tanulknak joguk van a pihensre, feltltõdsre. Sznet utni elsõ rn nem lehet dolgozatot ratni.
- A szbeli s rsbeli szmonkrsek szmszerû egyenslya val-suljon meg. Flvenknt legyen lehetõsg arra, hogy a heti raszm arnyban tbbszr kapjon lehetõsget egy dik szbeli feleltetsre.
- Mindenkinek joga van fizikai s lelki durvasgoktl mentes krnyezetben lni, nevelkedni.
- rai levelezs az rai magatarts megsrtse, m a levltitok tiszteletben tartsra mindenkinek joga van.
- A DK szervezzen dikgyeletet a szneti rend biztostsra. gy a gyerekek egymsra jobban odafigyelhetnek.
- Mindenkinek joga van nyugodt krlmnyek kztt tanulni s szneteit nyugodt jtkkal, pihenssel tlteni. felelõssget nem vllal (pl. kszerek, rk, nagyrtkû jtkok, stb.). Befizetendõ pnzeket minden dik az iskolba rkezs utn 7:30 s 8:00 ra kztt bortkban, nvvel elltva, osztlynak megjellsvel s a pnzsszeg rendeltetst rvezetve az osztlyfõnknek, vagy az iskolatitkrnak kteles tadni. Amennyiben ezt a szablyt nem tartja be, az iskola az elveszett pnzrt felelõssget nem vllal.
IV.
Fegyelmi rendelkezsek
- Az a tanul, aki ktelessgt enyhbb formban megszegi, fegyelmi intzkedsben rszestendõ. A fegyelmi intzkedsek a kvetkezõk:
- szaktanri figyelmeztets,
- osztlyfõnki figyelmeztets,
- osztlyfõnki ints,
- igazgati ints.
- A fegyelmi intzkedseket a tanul tjkoztat fzetbe s az osztlynaplba be kell rni.
- A fegyelmi vagy krtrtsi hatrozatot a tanul eltartjnak is trtivnnyel kzbesteni kell.
V.
Jutalmazsi elvek
- A tanulmnyi munkjt kpessgeihez mrten kiemelkedõen vgzõ, kitart szorgalmat tanst, vagy pldamutat kzssgi magatartst tanst, ill. az iskola j hrnevt nvelõ tanult, vagy tanuli kzssget az albbi egyni vagy csoportos dicsretben lehet rszesteni:
- szaktanri
- osztlyfõnki
- igazgati
- nevelõtestleti dicsret
- Az egsz vben kiemelkedõ munkt vgzõ tanul tantrgyi, szorgalmi s magatartsi dicsrett a bizonytvnyba be kell vezetni, s tanv vgn a tanul knyvvel s oklevllel, emlkjelvnnyel jutalmazhat, melyet a tanvzr nneplyen az iskola nyilvnos kzssge elõtt vesz t.
- Csoportos jutalmazsi forma a jutalomban rszestett kzssgkirndulshoz, kulturlis esemnyhez val hozzjruls.
|